Trending

Kulaklıklar telefonda neden c tipi ile çalışmıyor

telefon ve kulaklık tipi c

Geleneksel 3,5 mm jak mobil cihaz üreticilerinin listelerinden düşeli yıllar oldu. Evet, mini jakı en yeni modellerinde tutan üreticiler var, ancak en gıpta ile bakılan mobil cihazlardan bazıları, kablosuz kulaklıkları tercih etmenizi veya USB-C kulaklıklara alışmanızı sağlıyor.

Üreticiler genellikle telefonlarına USB-C kulaklık taksa da bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunların çoğunun bir açıklaması olmasına rağmen.

Samsung forumlarına bakarsanız, telefonlarının «C Tipi kulaklıkları tanımadığını» iddia eden kullanıcılar bulacaksınız.

Cevaplar genellikle aynıdır ve bu da kullanıcıların kafasını daha da karıştırır: kulaklıklar bu modele uyuyor mu, pasif değil aktif bir USB-C adaptörü satın almaları gerekiyor mu vb.


Aynı şey diğer markalar için de geçerli. Örneğin, «Xiaomi C tipi kulaklıkları tanımıyor», Google’da başka bir popüler arama terimidir.

Bazen bu sorunu çözmek için basit bir yazılım güncellemesi gerekir, ancak diğer durumlarda bunun nedeni dinamikler ve yeteneklerdir.

Kullanıcıların sıklıkla karşılaştığı sorun, USB-C girişli farklı cep telefonlarında her zaman aynı kulaklığı kullanamamaları.

Yani, örneğin USB-C bağlantı noktasına sahip Xiaomi, Huawei, OnePlus ve Samsung telefonlarınız varsa, diğer markalarla her zaman uyumlu olmadığı için aynı USB-C kulaklığı kullanamayacaksınız.

Hatta bazen aynı markanın aynı katalogları arasında bile uyumsuzluklar olabiliyor. Bu neden oluyor?

USB TİP-C KULAKLIKLAR, USB-C GİRİŞİ OLAN HERHANGİ BİR TELEFONDA ÇALIŞIR MI

Herhangi bir USB Type-C bağlantı noktasıyla uyumlu dijital seçenek, kabloya veya kulaklıklara bir USB 2.0 ses yongası eklemektir.

Herhangi bir eski bağlantı noktasına takarsınız ve en azından bir bilgisayara takarsanız, o USB aygıtı kurulur.

Diğer yol, analog, temel olarak sesi bu şekilde bağlayan iki adet yarı ayrılmış USB Type-C pininin özel bir kullanımıdır.

Bu açıklamaya dayanarak, analog ve dijital olmak üzere iki formdan herhangi birini uygulamak için temelde aynı öğelere ve süreçlere ihtiyaç vardır. Değişen, bu unsurların kullanılma şekli ve bu süreçlerin gerçekleşme sırasıdır.

Basitçe söylemek gerekirse, analogda süreç cep telefonunun içinde gerçekleşir ve kulaklıklar yalnızca pasif bir sinyal iletimi aracıdır.

Evet, mini jaklı cep telefonlarının amacı budur… bir ses dosyasını oynattığınızda, dahili DAC’li bir cep telefonu onu analoga dönüştürür, dahili amplifikatör sinyali yükseltir ve 3,5 mm jak aracılığıyla gönderilir kulaklıklara.

Ancak açıklamada da gördüğümüz gibi dönüştürme işlemi cep telefonu dışında da gerçekleşebiliyor. Yani, cep telefonunun USB portu üzerinden gönderdiği ses sinyali hala dijitaldir ve dönüştürme işlemi kulaklık jakında gerçekleştirilir.

Yani bu durumda kulaklıkta yerleşik bir DAC ve bu süreçte aktif rol oynayan bir amplifikatör bulunacak. USB-C bağlantı noktası bu iki yöntemi destekler. Harika ve evrensel bir konektör gibi görünse de, uyumluluğunu sınırlayan bir dizi yapılandırmaya yol açabileceğinden tamamen doğru değildir.

Bu nedenle, tüm USB Tip C kulaklıklar bu tür bağlantı noktasına sahip cep telefonlarıyla uyumlu olmayacaktır.

FARKLI USB TİPİ C KULAKLIK TÜRLERİ

Cep telefonunuz için bir USB-C kulaklık satın almadan önce bilgileri gözden geçirdiyseniz, aşağıdaki belirtilerle karşılaşmış olabilirsiniz: «… bazı USB-C kulaklıklar cihazınızla uyumlu olmayabilir ve bazı işlevler çalışmayabilir» veya «Bu cihaz, başka bir üreticinin uyumlu kulaklıkları olmayabilir», «Cihazın USB-C dijital ses kullandığından emin olun».

Bu neden oluyor? Bir çok neden var. Bir önceki açıklamaya geri dönelim ancak USB-C kulaklıkları aşağıdaki gibi kategorize etmek için odaklanalım.


Kulaklıklar pasif ise, ses sinyalini dijitalden analoğa geçirmek için cep telefonunun DAC’ına ve amplifikatörüne bağımlıdırlar. Kulaklıklar aktifse, dönüşüm için kendi DAC’lerini ve amplifikatörlerini kullanıyorlar demektir.

Ancak «pasif kulaklıkların» işlevlerini yerine getirebilmesi için cep telefonunun «Ses Aksesuarı Modu»nu desteklemesi gerekir.

Ne olduğunu? Bu, cep telefonuna bağlı USB-C kulaklığın (veya konektörün) pasif olup olmadığını ve bu nedenle bir «analog ses sinyali» göndermesi gerektiğini söyleyen bir işlevdir.

Telefonum USB tip C kulaklıkları tanımıyor

Her iki senaryoyu da barındıracak ve uyumluluk sorunları yaşamayacak «aktif» bir USB-C kulaklık satın almanın ideal olacağını düşünebilirsiniz.

herhangi bir mobil cihaz. Ancak dikkat edilmesi gereken bir detay daha var. USB, dijital sesten çok daha fazlasını taşıyabilir, böylece üreticiler daha fazla özellik ekleyebilir.


Böylece her marka, USB-C bağlantı noktası üzerinden aktif gürültü engelleme gibi özel özelliklere sahip mobil cihazlar sunarak teklifini genişletebilir.

Örneğin, birkaç yıl önce Xiaomi, bu özelliği etkinleştiren yerleşik bir çipe sahip USB-C kulaklıkları piyasaya sürdü. Ancak, bu kulaklıklar USB-C bağlantı noktasına sahip çoğu Xiaomi telefonuyla uyumlu olmadığı için bu tartışmalara neden oldu.

Evet, yalnızca gürültü azaltma işlevini destekleyen cihazlar uyumluydu. Yani USB Type C kulaklıkların cep telefonları arasında uyumlu olmamasının bir diğer nedeni de bu.

Bu, satın aldığınız her USB-C kulaklıkta sorun yaşayacağınız anlamına gelmez, ancak cep telefonu üreticinizin sağladığı yönergeleri ve kulaklıkların özelliklerini (adaptör, konektör vb.) çalışacaklarından emin olmak için kontrol edebilirsiniz.

Добавить комментарий