Trending

Dlaczego słuchawki nie działają na telefonie przez typ c

telefon i słuchawki typu c

Minęły lata, odkąd tradycyjne gniazdo 3,5 mm wypadło z list producentów urządzeń mobilnych.

Tak, są producenci, którzy trzymają mini-jack w swoich najnowszych modelach, ale niektóre z najbardziej pożądanych urządzeń mobilnych sprawiają, że wybierasz słuchawki bezprzewodowe lub przyzwyczajasz się do słuchawek USB-C.

I chociaż producenci często pakują swoje telefony ze słuchawkami USB-C, możesz napotkać pewne problemy. Chociaż większość z tych problemów ma wyjaśnienie.

Jeśli zajrzysz na fora Samsunga, znajdziesz użytkowników twierdzących, że ich telefony „nie rozpoznają słuchawek typu C”.


Odpowiedzi są zwykle te same, co jeszcze bardziej dezorientuje użytkowników: czy słuchawki pasują do tego modelu, czy trzeba kupić aktywny adapter USB-C, a nie pasywny itp.

To samo dotyczy innych marek. Na przykład „Xiaomi nie rozpoznaje słuchawek typu C” to kolejne popularne hasło wyszukiwane w Google.

Czasami do rozwiązania tego problemu wymagana jest prosta aktualizacja oprogramowania, ale w innych przypadkach wynika to z dynamiki i możliwości.

Problem, z którym często borykają się użytkownicy, polega na tym, że nie zawsze mogą używać tego samego zestawu słuchawkowego do różnych telefonów komórkowych z portem USB-C.

Oznacza to, że jeśli masz na przykład telefony Xiaomi, Huawei, OnePlus i Samsung z portem USB-C, nie będziesz mógł używać tego samego zestawu słuchawkowego USB-C, ponieważ nie zawsze jest on kompatybilny z innymi markami.

A czasami są nawet niekompatybilne między tym samym katalogiem tej samej marki. Dlaczego to się dzieje?

CZY SŁUCHAWKI USB TYPU C DZIAŁAJĄ NA KAŻDYM TELEFONIE Z PORTEM USB-C

Opcja cyfrowa, kompatybilna z dowolnym portem USB typu C, polega na dołączeniu układu audio USB 2.0 do kabla lub słuchawek.

Podłączasz go do dowolnego starego portu, a przynajmniej jeśli podłączysz go do jakiegoś komputera, to urządzenie USB zostanie skonfigurowane.

Drugi sposób, analogowy, jest w zasadzie specjalnym zastosowaniem dwóch częściowo zarezerwowanych pinów USB typu C, które łączą dźwięk w ten sposób.

Opierając się na tym wyjaśnieniu, aby zastosować którąkolwiek z dwóch form, analogową i cyfrową, potrzebne są w zasadzie te same elementy i procesy. Zmienia się sposób wykorzystania tych elementów i kolejność, w jakiej zachodzą te procesy.

Mówiąc najprościej, analogowo proces odbywa się wewnątrz telefonu komórkowego, a słuchawki są jedynie pasywnym środkiem transmisji sygnału.

Tak, o to właśnie chodzi w telefonach komórkowych z mini-jackiem… kiedy odtwarzasz plik audio, telefon komórkowy z wewnętrznym przetwornikiem cyfrowo-analogowym konwertuje go na analogowy, wbudowany wzmacniacz wzmacnia sygnał, który jest przesyłany przez gniazdo 3,5 mm do słuchawek.

Ale, jak widzieliśmy w wyjaśnieniu, proces konwersji może odbywać się również poza telefonem komórkowym. Oznacza to, że sygnał audio, który telefon komórkowy wysyła przez port USB, jest nadal cyfrowy, a proces konwersji odbywa się w gnieździe słuchawkowym.

Tak więc w tym przypadku słuchawki będą miały wbudowany przetwornik cyfrowo-analogowy i wzmacniacz odgrywający aktywną rolę w tym procesie.

Port USB-C obsługuje te dwie metody. I chociaż jest świetne i może brzmieć jak uniwersalne złącze, nie jest do końca prawdziwe, ponieważ może prowadzić do wielu konfiguracji, które ograniczają jego kompatybilność.

W związku z tym nie wszystkie słuchawki USB typu C będą kompatybilne z telefonami komórkowymi wyposażonymi w ten typ portu.

RÓŻNE TYPY SŁUCHAWEK USB TYPE-C

Jeśli zapoznałeś się z informacjami przed zakupem zestawu słuchawkowego USB-C do telefonu komórkowego, być może natrafiłeś na następujące wskazówki: „…niektóre zestawy słuchawkowe USB-C mogą nie być kompatybilne z Twoim urządzeniem i niektóre funkcje mogą nie działać” lub „To urządzenie może nie być kompatybilnymi słuchawkami innego producenta”, „Upewnij się, że urządzenie korzysta z cyfrowego dźwięku USB-C”.

Dlaczego to się dzieje? Jest wiele powodów. Wróćmy do poprzedniego wyjaśnienia, ale skupmy się na słuchawkach USB-C, aby skategoryzować je w następujący sposób.

Jeśli słuchawki są pasywne, polegają na przetworniku cyfrowo-analogowym i wzmacniaczu telefonu komórkowego, aby przekazać sygnał audio z cyfrowego na analogowy.


Jeśli słuchawki są aktywne, oznacza to, że używają własnego przetwornika cyfrowo-analogowego i wzmacniacza do konwersji.

Aby jednak „słuchawki pasywne” spełniały swoją funkcję, telefon komórkowy musi obsługiwać „Tryb akcesoriów audio”.

Co to jest? Jest to funkcja, która informuje telefon komórkowy, czy podłączony zestaw słuchawkowy (lub złącze) USB-C jest pasywny i dlatego powinien wysłać „analogowy sygnał audio”.

Mój telefon nie rozpoznaje słuchawek USB typu C

Możesz pomyśleć, że idealnie byłoby kupić „aktywny” zestaw słuchawkowy USB-C, aby dostosować się do obu scenariuszy i nie mieć problemów ze zgodnością zdowolne urządzenie mobilne. Należy jednak wziąć pod uwagę jeszcze jeden szczegół.


USB może przenosić o wiele więcej niż dźwięk cyfrowy, więc producenci mogą dodawać więcej funkcji. Dzięki temu każda marka może rozszerzyć swoją ofertę o urządzenia mobilne ze specjalnymi funkcjami, takimi jak aktywna redukcja szumów przez port USB-C.

Na przykład kilka lat temu Xiaomi wypuściło słuchawki USB-C z wbudowanym chipem umożliwiającym tę funkcję. Wywołało to jednak kontrowersje, ponieważ te słuchawki nie były kompatybilne z większością telefonów Xiaomi z portem USB-C.

Tak, kompatybilne były tylko te urządzenia, które obsługiwały funkcję redukcji szumów. Jest to więc kolejny powód braku kompatybilności zestawów słuchawkowych USB typu C wśród telefonów komórkowych.

Nie oznacza to, że będziesz mieć problemy z każdym zakupionym zestawem słuchawkowym USB-C, ale możesz sprawdzić instrukcje dostarczone przez producenta telefonu komórkowego i specyfikację słuchawek (adapter, złącze itp.), aby upewnić się, że będą działać.

Добавить комментарий