Trending

Рoco x3 yakınlık sensörü arızası (x3 pro, x3 nfc, gt)

Poco telefon x3

Çinliler poco x3 pro / nfc / gt’de gelişmiş bir yakınlık sensörü mekanizması sunsa da, 128 gb veya 256 gb fark etmeksizin bazıları için hala çalışmıyor.

Nedeni çok basit. Genellikle Çinli bir üretici, optik yakınlık sensörünü ultrasonik bir mekanizma ile değiştirir. Ardından akustik bir sinyal gönderilir ve bu sinyal üst çerçeveye yerleştirilmiş bir mikrofon tarafından alınır.

Bu ses normalden daha kısa sürede veya daha yoğun bir şekilde gelirse, ultrasonik sinyal akıllı telefona ekranı kapatmasını söyler.


Tüm bunlar daha sonra, akıllı telefonla yaptığımız hareketleri, örneğin onu kulağa getirme hareketi gibi tanıyan bir jiroskop tarafından etkinleştirilir.

Bununla birlikte, bu sistem, bir nesneye olan mesafeyi ölçen basit bir optik elemandan açıkça daha karmaşıktır ve genellikle akıllı telefon, ekranı uyandırarak yüzümüzle temas halinde olduğunu anlamaz.

Bu neredeyse her zaman bir aramayı bekletme, ayarlara girme ve yanlışlıkla özellikleri etkinleştirme veya ayarlarda seçenekleri değiştirme gibi bazı sorunlara neden olur.

Tek kelimeyle, yakınlık sensörü iyi çalışmıyor, tabiri caizse, buggy, ama acele etmeyin, tüm bunlar kontrol edilebilir ve düzeltilebilir. En baştan başlayalım.

Yakınlık sensörü poco x3 pro, x3 nfc, gt nerede

Poco x3 pro'daki yakınlık sensörü nerede

Poco x3’ün yakınlık sensörü, LED ışığının yanındaki kamera deliğinin sol üst köşesindedir.

Bu nedenle, bu alanda hiçbir şeyin engellenmediğinden emin olun — koruyucu aksesuarlar bu alanı kapatmaz veya ekran çizilmez.

Arayıp bu kısmı parmağınızla kapatırsanız yakınlık sensörünün ne kadar çalışmayı durdurduğunu görebilirsiniz.

Başka bir nesneyi ona doğrultun ve yanıp sönen ışığa dikkat edin. Belki sadece kir vardır ve sadece ekranı temizlemeniz gerekir.

Yakınlık sensörüyle ilgili bir sorun nasıl kontrol edilir

Roco x3'te yakınlık sensörü kalibrasyonu

Atabileceğiniz ilk adım, etkin işleyişini kontrol etmektir. Bunu yapmak için «Sistem Bilgileri» bölümüne, ardından «Tüm özellikler»e gidin.

«Çekirdek» girişini bulun ve birkaç kez basın. Kontrol bilgileri araç çubuğu olan başka bir ekrana yönlendirileceksiniz.


Orada aşağı kaydırmanız, «Yakınlık sensörü» bulmanız ve üzerine tıklamanız gerekiyor. Bu fonksiyon ile, sadece elinizi ekranın üstüne koyarak işlemi kontrol edebilirsiniz;

5 değeri bileşenin kapalı olmadığını, 0 değeri bunun yerine kapalı bir durumu belirtir, kol içeri ve dışarı hareket ettikçe değer değişir, işlemin doğru olduğu anlamına gelir, aksi halde değildir. Bazı poco x3’lerde artık yakınlık sensörünü kalibre etmenize olanak tanıyan ekstra bir düğme bulunur.

poco x3 yakınlık sensörü kalibrasyonu

Google Play Store’dan Reset Proximity Sensor adlı ücretsiz bir uygulama indirebilirsiniz. Kurulumdan sonra Fix butonuna tıklayın. Onun istediğini yap. Bu yapıldıktan sonra, telefon, aramalar veya sesli mesajlar sırasında ekranı açmak veya kapatmak için yeniden kalibrasyonu kullanır.

Daha önce de belirtildiği gibi, sorunu çözmediyseniz, şu anda sizin için hala bir alternatif var. Çalışmıyorsa yakınlık sensörünü kalibre edebilirsiniz. Doğal olarak, fiziksel bir döküm meydana gelirse, kalibrasyon sorunu çözmeyecektir.


poco x3 pro, x3 nfc, gt’de sensörü de etkinleştirebilir / devre dışı bırakabilirsiniz, ancak üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla bile ayar sağlanmaz.

Ayrıca sorunun yeni güncellemede olabileceğini de unutmayın. Ardından bunu düzeltmek için eski MIUI’ye dönmeniz gerekir.

Добавить комментарий